Wyobrażenia o pracy projektanta wnętrz często oparte są o popularne programy w Tv, które nijak się mają do rzeczywistości. Projekt nie powstaje w jedną noc, a remont średniej wielkości mieszkania nie trwa 4 dni. Pierwsze rozmowy z klientem to często studzenie marzeń o wielkiej wolnostojącej wannie, wyspie kuchennej, antresoli czy marmurowych blatach. Praca projektanta wnętrz to weryfikacja budżetu w zderzeniu z oczekiwaniami klienta i możliwościami projektowanej przestrzeni. Współpraca z architektem to długi i angażujący proces. Jak ten proces powinien wyglądać? Ile to będzie trwało? W jakiej formie otrzymam projekt? A co jak mi się nie spodoba? Jak się przygotować do rozmowy z projektantem? Te pytania zadaje sobie pewnie każdy kto zastanawia się nad podjęciem takiej współpracy. Pewnie każdy projektant odpowie na nie trochę inaczej, ale jest pewien schemat działania, który dla każdego projektu powinien być taki sam. I właśnie to jak wygląda współpraca z naszą pracownią chciałabym tu przybliżyć.
Pracę dzielimy na kilka etapów, każdy etap kończy się obustronną akceptacją. Dzięki takiej formie współpracy proces przebiega sprawnie i przejrzyście. Do wszystkich materiałów, które będą powstawać w trakcie procesu projektowego będziesz mieć stały dostęp w chmurze. Możemy spotykać się zdalnie nawet jeżeli mieszkasz tuż za rogiem, ponieważ staramy się przenieść jak największą część współpracy online, aby oszczędzić twój czas.
Zaczynamy oczywiście od umowy i omówienia harmonogramu działań. Kolejnym krokiem jest ankieta, którą wypełniasz online. Pytania dotyczą preferencji stylistycznych, materiałowych, technicznych również budżetu. Na spotkaniu wspólnie omawiamy odpowiedzi oraz przygotowane przez Ciebie inspiracje. Podsumowaniem tego etapu jest “moodboard”.
Tworzymy minimum 2 propozycje układu funkcjonalnego projektowanej przestrzeni w formie modeli 3d. Naszą pracę opieramy na przeprowadzonej samodzielnie inwentaryzacji albo otrzymanych rysunkach technicznych (jeżeli budynek jest dopiero w budowie). Pracując na trójwymiarowym modelu analizujemy możliwości przearanżowania przestrzeni, tak aby była funkcjonalna i dostosowana do ustaleń ze wcześniejszego etapu. Jednocześnie bierzemy pod uwagę aspekty techniczne, m.in. to na co pozwala nam konstrukcja budynku, piony instalacyjne czy kominowe. Już na tym etapie możesz zobaczyć w trójwymiarze projektowane pomieszczenia. Wspólnie analizujemy przedstawione pomysły i wybieramy ten które jest dla Ciebie optymalny.
Na tym etapie model 3D staje się bardziej szczegółowy. Zawiera konkretną kolorystykę, materiały, faktury i meble, zarówno te gotowe, dostępne w sklepach, jak i te unikalne, zaprojektowane przez nas specjalnie do Twojego wnętrza. Kolejny raz wspólnie omawiamy naszą dotychczasowa pracę, wprowadzamy zmiany i uwagi. Po akceptacji wykonujemy fotorealistyczne wizualizacje. Już nie musisz wyobrażać sobie jak finalnie będzie wyglądała projektowana przestrzeń bo otrzymujesz od nas jej realistyczne odzwierciedlenie. Na tym etapie równolegle powstaje również uproszczony kosztorys zawierający wszystkie użyte na modelu i wizualizacjach elementy.
Projekt wykonawczy to zestaw rysunków technicznych, które są niezbędne do realizacji wszystkich założeń projektowych. Rysunki te przedstawiają m.in. zmiany jakie należy wprowadzić: zaczynając od układu ścian, zmiany rozmieszczenia punktów świetlnych, włączników i gniazd elektrycznych, podejść wodno-kanalizacyjnych, kończąc na kierunku układania podłóg i płytek, jak również szczegółowym rozrysowaniu zaprojektowanych mebli. W tym zestawie znajduje się również uproszczony kosztorys, który oprócz zestawienia wszystkich elementów użytych w projekcie, zawiera ich ilości i ceny. Mimo, że projekt jest bardzo szczegółowy, to tuż przed rozpoczęciem prac remontowych proponujemy spotkanie z wykonawcą, na którym możemy rozwiać ewentualne wątpliwości i upewnić się że informacje zawarte na rysunkach są dla Wykonawcy jasne.
Projekt koncepcyjny zawiera etapy I, II, III,
Projekt kompleksowy zawiera etapy I, II, III, IV
Projekt kompleksowy z nadzorem autorskim zawiera etapy I, II, III, IV
Projekt kompleksowy z realizacją “pod klucz” zawiera etapy I, II, III, IV oraz nadzór autorski o poszerzonym zakresie.
W jednym zdaniu to kontrolowanie zgodności realizacji robót wykończeniowych z projektem. W miarę postępu prac remontowych pojawiamy się w miejscu inwestycji i sprawdzamy m.in. czy punkty świetlne, gniazda, podejścia wodno-kanalizacyjne zostały wyprowadzone zgodnie z projektem. Każdą wizytę podsumowujemy notatką, która zawiera nasze uwagi, ustalenia z Wykonawcą i ewentualną listę poprawek i niezgodności.
Oprócz, opisanych powyżej kontroli zgodności realizacji robót wykończeniowych z naszym projektem, bierzemy na siebie koordynację nad realizacja inwestycji. Składamy zamówienia na elementy wyposażenia, planujemy dostawy, ustalamy z Wykonawcą harmonogram prac czyli minimalizujemy Twoje zaangażowanie w realizację remontu.
Czas który musimy poświęcić na zaprojektowanie wnętrza, zależny jest od metrażu danej przestrzeni. Przykładowo na projekt kompleksowy wnętrza mieszkania około 60m2, trzeba poświęcić około 2 miesięcy. Jest to związane nie tylko z czasem który potrzebujemy na wykonanie inwentaryzacji, modeli 3D i rysunków. Jest to również czas potrzebny na wybranie wszystkich materiałów i elementów wyposażenia oraz sprawdzenie i przeanalizowanie oferty sklepów, tak aby realizowane wnętrze było dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu.
Porównując oferty różnych architektów wnętrz warto sprawdzić stosunek ceny do zakresu prac. Istotnym jest aby dowiedzieć się co dokładnie zawiera się w cenie projektu, a co będzie kosztem dodatkowym. Jak każdy w zawodzie kreatywny, również architekt ma swój własny styl pracy, ważne jest żeby wybór osób do współpracy był dobrze przemyślany i “zgadzał” się z Tobą.